OMG UPDATE: Like us on Facebook or follow us on Twitter to get updates on updates!

Updated on Monday, July 7

#19416

OMG: Eating healthy is sooo expensive, especially as a student.. ugh.

19 comments

  1. Cooking your own healthy food is easy. If you buy what's in season and on sale every week, it's quite easy and fun. Also, we have an amazing Farmer's market that's cheaper than any grocery store.

    Eating out healthy, now that's expensive.

    ReplyDelete
    Replies
    1. nobody said it's hard

      OP said it's expensive

      Delete
    2. It was implied that cooking is cheap.

      Delete
    3. How much do you spend a month on food? I'm just curious to compare since everyone has a different perspective of what 'expensive' is.

      Delete
    4. I spend about $60/week so $240 a month. I'm not 1 but I eat almost everything from raw ingredients. Simple veggies, fruit, meat, eggs, milk, and various grain stuff (rice, pasta, oat meal). The hard part is not getting bored without the endless variety of junk to snack on.

      Delete
  2. yup

    burger king is cheap and fast

    ReplyDelete
  3. Yes, it's expensive. But can you put a price on your overall health and well-being? I won't say it's an outright no.... although personally I'm content spending more money for the sake of eating well.

    ReplyDelete
  4. No you're just dumb

    ReplyDelete
  5. Try looking up "a student guide to eating healthy" on Facebook. Its a waterloo page that gives tips on this sort of stuff.

    ReplyDelete
  6. Honestly I would consider my diet to be pretty healthy and I only spend ~$175 or less per month. Buy things in season and on sale, and really plan out your meals in advance. If you know what you're doing, a home cooked meal should cost way less per serving than any convenience boxed/frozen foods.

    ReplyDelete
  7. I spend $100 a month on groceries a month, rarely buy convenience foods, and rarely eat out. It's possible.

    ReplyDelete
    Replies
    1. That's my budget too. I treat myself to something nice occasionally.

      Delete
    2. congratulations

      Delete
  8. Eating healthily is only 'expensive' if you don't do full cost accounting. If you factor in the long term cost of dealing with the consequences of eating junk/crap food (diabetes, heart problems, obesity, stroke, etc....needing to pay for long term healthcare) the cost actually becomes cheaper than eating the so-called 'cheap' food.

    ReplyDelete
  9. http://www.topmastersinhealthcare.com/wp-content/uploads/2014/06/eat-healthy-for-less.jpg

    ReplyDelete
  10. Wow my roommates and I spend so much more money on food. After supplements (Whey Protein, vitamins, preworkout etc) I spend ~300 and my one roommate spends closer to 500. How are you people spending so little?? Do you only eat 2 meals a day, or do you just eat really small/low quality meals?

    ReplyDelete
    Replies
    1. If you're a dedicated gym-goer and male, you probably eat much more than the average person. I noticed that when I stopped going to the gym due to injury, my monthly grocery bill went down from about $280 to $200.

      Delete
  11. A good option is the market- you'll find your bills get waaayyy cheaper if you stop buying fruits/veggies from the grocery store. I now spend about 30/week on veggies compared to 60 for the same amount

    ReplyDelete